Lviv specialized secondary music boarding school named after S.Krushelnytska » Symphony Orchestra

Меню

Symphony Orchestra

Історична довідка про симфонічний оркестр

ЛССМШІ імені С.Крушельницької

В школі симфонічний оркестр створений з початку її заснування і має свої давні виконавські традиції. На початках колектив не був концертною одиницею, в оркестрі просто музикували, виступи проходили в межах концертного залу школи.

         Одним з перших керівників був Ізидор Вимер (1950-1951). В репертуарі були такі твори, як Концерт Вівальді, опера «Смерть курки» Крамерова.

         Згодом разом з теоретичними дисциплінами симфонічний оркестр викладав композитор Німант, який за декілька років виїхав з країни.

З 1952 року керував оркестром Олексій Пилипович (Філіпович) Ковальський – російськомовний викладач, головний диригент симфонічного оркестру в Уфі. Одночасно працював в музучилищі, де була сильна духова група. У своїй роботі практикував об’єднання колективів при концертних виступах (струнна група школи; духова музучилища). Виступи відбувалися в концертному залі муз училища по вул. Шашкевича. Виконували Незакінчену симфонію Шуберта, Симфонію Невідомого автора, І сцену з «Лебединого озера»та Вальс з балету «Спляча красуня» Чайковського, Патріотичну пісню Глінки, Вальс з балету «Бал-маскарад» Хачатуряна, Концерт для скрипки з оркестром Кабалевського, твори Дунаєвського, Серенаду для струнного оркестру Гериновича.

Вадим Миколайович Філатов 1955-1964  (77 Марта Гуневич). Виконували Першу симфонію Бетховена, симфонії Гайдна, Моцарта, Українську симфонію Овсянникова-Куликова, Четверту симфонію Чайковського, Роздум, Мелодію Чайковського,

В середині 60-тих симфонічний оркестр очолював 1965-1973 Олександр Олександрович Геринович. Виконували Незакінчену симфонію Шуберта, Концерт для ф-но з оркестром №1 Бетховена, «Арлезіанку» (перша сюїта) Бізе, Концерт для скрипки з оркестром №7 Роде, «Весняна казка» Нахабніна.

Започаткування оркестру як окремої творчої одиниці з постійними виступами у львівській філармонії припадає на час роботи Остафійчук Зінаїди Георгіївни, яка успішно працювала на протязі 1980-1988рр. Під її керівництвом оркестр виконував Подвійний концерт Баха ре-мінор; Увертюру «Викрадення з Сералю» Моцарта; «Романс» Глієра; Концерт для ф-но з трубою Шостаковича. Крім симфонічних програм до репертуару включались твори великої форми, у яких брав участь учнівський хор під керівництвом Сергія Амбарцумяна. Це були такі полотна, як «Stabat mater» Перголезі; «Фантазія» для ф-но, хору та оркестру Бетховена. У 1986 р. симфонічний оркестр школи під орудою Зінаїди Остафійчук переміг на Всесоюзному конкурсі-огляді юнацьких оркестрів (І місце), де виконували Кармен-сюїту Бізе-Щедріна. Після її від’їзу до Канади, керування оркестром (1988-1989) – перейняв диригент Львівського театру опери та балету ім.С.Крушельницької Мирон Юсипович. Виконували Бетховен Коріолан,

Понад двадцять років пов’язана з оркестром творча діяльність Тетяни Лисенко – колишньої випускниці школи, студентки та аспірантки оперно-симфонічного факультету Львівської консерваторії ім.М.Лисенка(клас проф. Юрія Луціва) З 1989р. по сьогоднішній час працює керівником та диригентом юнацького симфонічного оркестру ЛССМШІ ім.С.Крушельницької. В творчому доробку чисельні концертні виступи на сценах Львівської філармонії, Львівського театру опери та балету ім.С.Крушельницької та на телебаченні з складними віртуозними програмами, які отримують високу оцінку слухача та музичної критики (в репертуарі увертюри та симфонії В.А.Моцарта, Л.ван Бетховена, 9 симфонія А.Дворжака, увертюри Дж. Россіні, Р.Вагнера, танці з балету «Лебедине озеро» Чайковського, 42 Псалом Мендельсона та ін.). У 2007 р. цей колектив під її керівництвом отримав І місце на обласному конкурсі-огляді «Юні таланти Львівщини».

В час відпустки по догляду за дитиною 1996-1999 оркестр успішно провадив Орест Євгенович Козак. Оркестр виконував Італійське капріччіо, Скрипковий концерт Чайковського, увертюру «Егмонт» Бетховена.

На протязі 2009-2011рр. творчу заміну мав Юрій Бервецький – .диригент Львівського театру опери та балету ім.С.Крушельницької, симфонічного оркестру Львівської філармонії. В репертуарі були такі твори, як Прокоф’єв. Монтеккі і Капулетті з «Ромео і Джульєтта», Шопен Два концерти для ф-но з оркестром. Музика з Фантом-опера Вебера, Концерт для скрипки з оркестром Лало, увертюра до оперети «Летюча миша» Штрауса. У 2010 році відбулася поїздка до Польщі.

Учні, які отримали навички оркестрової гри у цьому колективі, сьогодні працюють у провідних симфонічних оркестрах України та країнах Європи.

Використана література:

Геринович О. Криниця життя. Спогади, творчість, педагогіка. – Івано-Франківськ: Гостинець, 2006. – с.33.

Стаття написана на основі спогадів колишніх випускників школи:

Юрій Сковронський, Юрій Гольда, Тетяна Шуп’яна, Ірина Земляна, Катерина Грица-Геннел, Богдан Каськів, Андріан Зілинський, Володимира Шур гот, Оксана Цап, Марта Гуревич.

Матеріал підготувала –

викладач, керівник симфонічного оркестру

 Тетяна Лисенко-Дідула.

 Тепер ЛНМА ім.М.Лисенка